Jedinečná kombinácia clony f/2 so stabilizáciou obrazu VR a jasný obraz hľadáčika tohto objektívu umožňuje využiť fotografické príležitosti v zvlášť slabých svetelných podmienkach. Funkcie AF-On, AF-L a vlastné nastavenie zaostrenia je možné ovládať pomocou tlačidiel na tele objektívu, ktoré poskytujú vylepšené možnosti ovládania automatického zaostrovania. Túto funkciu dopĺňa i rýchly a tichý ultrazvukový zaostrovací motor (SWM). Funkcia VR umožňuje snímanie pri ručnom držaní fotoaparátu až s o tri kroky dlhšími časmi uzávierky než pri použití ekvivalentného objektívu bez funkcie VR. Štyri prvky zo skla ED vrátane jedného prvku zo skla Super ED umožňujú minimalizovať dĺžku objektívu a výskyt farebných vád, čo vedie k výsledným snímkam s vysokou ostrosťou a kontrastom.
Asférické prvky objektívu
Spoločnosť Nikon predstavila prvý fotografický objektív s asférickými prvkami objektívu v roku 1968. Čím sa líšia od bežných prvkov? Asférické šošovky prakticky vylučujú problémy s rozmazaním a iné chyby šošoviek, a to aj pri použití najširšej clony. Sú obzvlášť užitočné pri korekcii skreslenia v prípade širokouhlých objektívov. Použitie asférických šošoviek navyše prispieva k ľahšiemu a menšiemu dizajnu objektívu. Spoločnosť Nikon používa tri typy asférických optických prvkov. Umenie tvorby šošoviek najlepšie vyjadrujú presne brúsené asférické prvky objektívu, ktoré vyžadujú dodržiavanie veľmi precíznych výrobných noriem. Hybridné šošovky sú vyrobené zo špeciálneho plastu zlisovaného do optického skla. Lisované sklenené asférické šošovky sú vyrobené lisovaním jedinečného typu optického skla pomocou špeciálnej technológie lisovania kovov.
Korekcia na krátku vzdialenosť
Korekcia na krátku vzdialenosť (CRC) je jednou z najdôležitejších inovácií systému zaostrovania od spoločnosti Nikon, pretože poskytuje vynikajúcu kvalitu snímok pri krátkych zaostriteľných vzdialenostiach a zvyšuje zaostrovací rozsah. Pomocou korekcie na krátku vzdialenosť sú prvky objektívu nakonfigurované na princípe „pohyblivého prvku“ a pri dosahovaní zaostrenia sa každá skupina šošoviek pohybuje nezávisle. To zaručuje vynikajúci výkon šošoviek dokonca aj pri snímaní na krátke vzdialenosti. Korekcia na krátku vzdialenosť sa používa pri objektívoch typu rybie oko, širokouhlých objektívoch, objektívoch Micro a vybraných stredných teleobjektívoch NIKKOR.
Vnútorné zaostrovanie (IF)
Predstavte si možnosť zaostriť objektívom bez zmeny jeho veľkosti. Technológia vnútorného zaostrovania od spoločnosti Nikon to umožňuje. Akýkoľvek pohyb vnútorných optických prvkov sa obmedzuje na interiér nerozšíriteľného tubusu objektívu. To umožnilo vytvorenie kompaktnejšej a ľahšej konštrukcie, ako aj kratšiu zaostrovaciu vzdialenosť. Menšia a ľahšia skupina zaostrovacích šošoviek navyše zaručuje rýchlejšie zaostrenie. Systém IF obsahuje väčšina teleobjektívov NIKKOR a vybrané objektívy NIKKOR so zoomom.
Sklo ED – dôležitý prvok teleobjektívov NIKKOR
Spoločnosť Nikon vyvinula sklo ED s extrémne nízkym rozptylom svetla umožňujúce produkciu šošoviek, ktoré poskytujú vynikajúcu ostrosť a korekciu farieb minimalizovaním farebnej chyby.Jednoducho povedané, farebná chyba je typ rozptylu obrazu a farieb, ktorý sa vyskytuje pri prechode svetelných lúčov s rôznou vlnovou dĺžkou cez optické sklo. Oprava tohto problému v teleobjektívoch predtým vyžadovala špeciálne optické prvky s vlastnosťami anomálnej disperzie (konkrétne kryštály fluoridu vápenatého). Fluorid však ľahko praská a je citlivý na teplotné zmeny, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť zaostrovanie zmenou indexu lomu objektívu.Preto dizajnéri a technici spoločnosti Nikon spojili svoje sily a vynašli sklo ED, ktoré na rozdiel od skla vyrobeného z fluoridu vápenatého predstavuje samé výhody. Pomocou tejto inovácie vyvinula spoločnosť Nikon rôzne typy skla ED, ktoré je vhodné pre rôzne objektívy.Poskytujú úžasnú ostrosť a kontrast aj pri najväčších clonách. Objektívy NIKKOR série ED týmto spôsobom ilustrujú prvenstvo spoločnosti Nikon v oblasti inovácie a výkonu objektívov.
Zaostrovanie zadným členom (RF)
Vďaka zaostrovaniu zadným členom od spoločnosti Nikon sú všetky prvky objektívu rozdelené do konkrétnych skupín šošoviek a pri zaostrovaní sa pohybuje iba zadná skupina šošoviek. Automatické zaostrovanie je potom plynulejšie a rýchlejšie.
Režim A/M (automatické zaostrovanie s možnosťou manuálneho doostrenia, priorita režimu automatického zaostrovania). Režim automatického zaostrovania s možnosťou automatického doostrenia znižuje citlivosť manuálneho doostrenia, aby zabránil neočakávanému prepnutiu z automatického do manuálneho režimu.
Kruhová clona
Snímanie bodových zdrojov svetla použitím jemného zaostrovania vytvára pravidelné polygónové tvary, ktoré odrážajú tvar otvoru vytvoreného lamelami clony. Kruhová clona používa lamely navrhnuté na vytvorenie kruhového otvoru, čím sa dosahuje krajší efekt jemného zaostrovania.
Objektív NIKKOR typu G
Objektív NIKKOR typu G nemá clonový krúžok. Clonu musíte vybrať na tele fotoaparátu.
Objektív AF DC-NIKKOR – jedinečné objektívy NIKKOR pre jedinečné portréty
Objektívy AF DC-NIKKOR sú vybavené exkluzívnou technológiou ovládania rozostrenia snímky od spoločnosti Nikon. To fotografom umožňuje ovládať stupeň sférickej chyby v popredí alebo pozadí otáčaním krúžku DC objektívu. Tým sa vytvorí kruhové nezaostrené rozmazanie, ktoré je ideálne na fotografovanie portrétov. Túto špeciálnu techniku neponúkajú žiadne iné objektívy na svete.